Ortaklık Bilgilendirme-1

Nisan 12, 2020

Değerli Ortağımız,

3. Genel kuruldan bugüne yaklaşık bir ay geçti. Bu süre içerisinde dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşanan korona virüs salgını, işlerimizin ağır ilerlemesine neden oldu. Devir teslim işlemlerinin tamamen bittiğini söylemek isterdik, ancak halen tamamlanamadığını üzülerek ifade ederiz. Önceki yöneticilerin de salgından etkilendiğini düşünerek, bu sürecin uzadığını değerlendiriyoruz.

Genel kurulda da sizlere ifade etiğimiz gibi; bizlerin yönetime gelme amacı, ana sözleşmeye bağlı olarak ortaklarımızı en ekonomik şekilde, en kısa sürede evlerine kavuşturmaktır.

Bizler, üzerimize düşen görevi yapmak, sorumluluklarımızı yerine getirmek için, ilk günden beri salgın hastalık demeden ne gerekiyorsa tereddütsüz yapmaya çalışıyoruz.

Sizler de taktir edersiniz ki, temiz bir sayfa açmak için geçmişin iyi gözden geçirilmesi gereklidir. Eğer bu gözden geçirme gerektiği gibi yapılmaz ise ve kooperatif, hukuk, muhasebe, inşaat mevzuatlarının herhangi birine aykırı durumlar var ise bunlar yeni yönetimin sorumluluğuna geçer yani bu durumlara ortak olunur. Yeni seçilmiş yönetim ve denetim kurulu üyelerimizi, böyle bir riske atamayız. Temiz bir geleceğin sağlanması için geçmiş ile hesaplaşmak ve ortaya çıkan tabloyu tüm ortaklarla paylaşmak birinci önceliğimizdir.

Şu an Yayla Caddesi inşaatımız devam etmektedir. Salgın hastalık ile ilgili toplumsal kısıtların ortadan kalkması ile yapacağımız olağanüstü Genel kurula kadar inşaatımızın tamamlanacağını öngörmekteyiz. Bu etabın dairelerine sahip olmak isteyen üyeler için gereken koordineyi sağlayıp, hukuki süreç içerisinde kura çekimi ve daire teslimlerini planlamaktayız.

Kıbrıs Caddesi etabı ile ilgili olarak inşaat ruhsatımız tamamlanmıştır ve gelecek hafta içinde ruhsat belediyeden imzadan çıkarak teslim alınacaktır. En kısa sürede yine aynı olağanüstü genel kurulda birlikte alacağımız kararlar ile ikinci etabın inşaatının devamını sağlayacağız.

Sosyal adaleti sağlamak amacıyla, ortaklarımız arasında ödemelerini yapmamış olanlar için üzülerek hukuki süreçleri başlatacağız ve ortaklıktan çıkarılacak üyelerin yerine yeni ortakların alınması ile ilgili kararları olağanüstü genel kurulumuzda sizlere sunacağız. Daha önce yönetim kurulunun Ziraat Katılım Bankası ile yapmış olduğu kredi anlaşması devam etmektedir. Ortaklarımızdan kredi kullanmak isteyenlerin şartları uyduğu taktirde Ziraat Katılım Bankasından uygun faiz oranları ile bu imkanları olacaktır.

Kredi kullanmaksızın borçlarını ödemek isteyen üyelerimizin 31 Mart 2020 itibariyle borç durumları çıkarılmıştır. Kredi kullanmak isteyen veya borç durumlarını öğrenmek isteyen ortaklarımız muhasebe@havaiskibriskoop.com adresine e-posta yolu ile başvurmaları gereklidir. Ödemelerin zamanında olması Kooperatifin ilerleyişi açısından önemlidir. Ayrıca bu e-posta adresinden mali konular hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sürece çok önemli bir katkısı olacağını düşündüğümüz için, mevcut Yönetim kurulu ve Denetim kurulunun dışında, gönüllü ortaklarımızın arasından seçilecek bir Temsilciler Meclisi oluşturmayı planlıyoruz. Bu meclisin vereceği öneriler, geliştireceği yaratıcı fikirler yönetim kurulumuzun kararlarında önemli bir rol oynayacaktır. Böylece ortaklar alınacak kararlara katılım sağlayıp yön verebileceklerdir. Bu uygulama sonuca ulaşmamızı hızlandırıp verimi arttıracaktır. Bu konuda gönüllü ortaklarımızın bize info@havaiskibriskoop.com adresinden ulaşmasını isteriz. Ayrıca mali konular dışındaki sorularınızı bu e-posta adresinden bizlere iletebilirsiniz.

Kooperatifimizin başlangıcından 15 Mart 2020 tarihine kadar geçen süreçteki icraatları, mali tablosu belirdikçe gerek internet sitemiz gerekse yine e-posta kanalıyla sizlerle paylaşılarak, bilgilendirme konusunda şeffaf bir yönetim sergilenecektir. Önümüzde zorlu bir süreç bulunmaktadır. Salgın hastalığın bir an evvel son bulması ve tüm ortaklarımızın sağlıkla evlerine kavuşmalarını temenni ederiz.

Hesap Adı: Sınırlı Sorumlu Havaiş Kıbrıs Caddesi Konut Yapı Kooperatifi
Banka Adı: Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. Dikilitaş Şubesi IBAN: TR54 0006 7010 0000 0051 0690 44
Banka Adı: Ziraat Katılım Bankası A.Ş. Eminönü Şubesi IBAN: TR86 0020 9000 0023 9277 0000 01

Saygılarımızla, 

Yönetim Kurulu