Ortaklık Bilgilendirme-2

19th Pazar, 2020  |    |   Ortaklık Bilgilendirme-2 için yorumlar kapalı

Değerli Ortağımız,

17 Nisan 2020 tarih ve 31102 sayılı Resmî Gazetede 7244 sayılı “YENİ KORONAVİRÜS (COVID-19) SALGINININ EKONOMİK VE SOSYAL HAYATA ETKİLERİNİN AZALTILMASI HAKKINDA KANUN İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN” yayımlanmıştır.

Anılan kanunun “Süre uzatımı, toplantı erteleme ve uzaktan çalışma” başlıklı maddesinin (d) bendinde “d) 24/4/1969 tarihli ve 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu kapsamındaki genel kurul toplantıları 31/7/2020 tarihine kadar ertelenir. Bu süre, ilgili Bakan tarafından 3 aya kadar uzatılabilir. Ertelenen genel kurul toplantıları, ertelemenin sona erdiği tarihten itibaren üç ay içinde yapılır. Mevcut organların görev, yetki ve sorumlulukları erteleme süresi sonrasında yapılacak ilk genel kurula kadar devam eder.” denilmektedir.

Gerçekleştirmeyi planladığımız olağanüstü genel kurul toplantısı çağrısı bahsi geçen tarihten sonra yapılabilecektir.

Mazbatayı alışımızın üzerinden yaklaşık bir aylık süre geçmiştir. Son duyurumuzdan sonra son olarak geçtiğimiz hafta fiziki devir teslim tamamlanmıştır. Üzülerek bildiririz, çok önemli bazı evrakların orijinallerinin teslimi hala gerçekleşmemiştir. Bunlardan en önemlisi inşaat sözleşmesinin aslı ve içerisinde atıf yapılan ek dosyalardır (özel teknik şartname, iş planı, iş programı, geçici hak ediş gibi). İlaveten önümüzdeki hafta mali hesapların tüm devri tamamlanıp incelenmeye başlayacaktır. Sonuçlanan raporlar tüm ortaklar ile paylaşılacaktır.

İnşaatımızın yapımını üstlenmiş olan Efeler İnşaat yetkilisi ile geçtiğimiz Cuma günü yaptığımız görüşme son derece verimli geçmiştir. Kendisi A, B ve C bloklarının ince işini teker teker bitirerek kapatacağını, D blok ve otopark, kapalı havuz ve peyzajın tamamlanacağını, sorumluğunda olan çatı ve zemine giden su kaçağı problemlerini de gidereceğini bilgisini vermiştir. Ortaklarımıza olağanüstü genel kurulda, daha önce alınmış kararlar doğrultusunda Yayla caddesi inşaatındaki 205 dairenin teslimi konusundaki planlarımızı firmaya ilettik. Teslimlerin sağlanabilmesi için inşaat firmasına yapılması gereken ödemelerin devamlılığını sağlamak gereklidir. Bu nedenle borcu olan ortaklarımızın borçlarını ödemeleri gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz. 205 dairenin teslimi için izlenecek yol, Kıbrıs caddesi inşaatı, ortaklar arasındaki hakkaniyete dayalı bir maliyet süreci planlaması ve buna benzer konuların çözümünün mimarı olmak üzere herkesi göreve çağırıyoruz. Yapmanız gereken info@havaiskibriskoop.com adresine, önerilerinizi göndermek olacaktır. Gelen önerilerin süzgeçten geçirilerek anketlere dönüştürülmesi planlanmaktadır. Alınan sonuçlara göre yine ortakları temsilen bir araya gelmiş olan Temsilciler Meclisi ile gündem maddesi olarak karara bağlanması, bize genel kurulumuzda zamanı daha verimli kullanarak esas amacımıza hizmet eden bir kurul gerçekleştirme fırsatı sağlayacaktır görüşündeyiz.

Yaşadığımız bu zor zamanları sağlıkla atlatıp, ülkemiz ve tüm halkımız için güzel günlerin gelmesini dileriz.

Saygılarımızla, 

Yönetim Kurulu

Ortaklık Bilgilendirme-1

12th Pazar, 2020  |    |   Ortaklık Bilgilendirme-1 için yorumlar kapalı

Değerli Ortağımız,

3. Genel kuruldan bugüne yaklaşık bir ay geçti. Bu süre içerisinde dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşanan korona virüs salgını, işlerimizin ağır ilerlemesine neden oldu. Devir teslim işlemlerinin tamamen bittiğini söylemek isterdik, ancak halen tamamlanamadığını üzülerek ifade ederiz. Önceki yöneticilerin de salgından etkilendiğini düşünerek, bu sürecin uzadığını değerlendiriyoruz.

Genel kurulda da sizlere ifade etiğimiz gibi; bizlerin yönetime gelme amacı, ana sözleşmeye bağlı olarak ortaklarımızı en ekonomik şekilde, en kısa sürede evlerine kavuşturmaktır.

Bizler, üzerimize düşen görevi yapmak, sorumluluklarımızı yerine getirmek için, ilk günden beri salgın hastalık demeden ne gerekiyorsa tereddütsüz yapmaya çalışıyoruz.

Sizler de taktir edersiniz ki, temiz bir sayfa açmak için geçmişin iyi gözden geçirilmesi gereklidir. Eğer bu gözden geçirme gerektiği gibi yapılmaz ise ve kooperatif, hukuk, muhasebe, inşaat mevzuatlarının herhangi birine aykırı durumlar var ise bunlar yeni yönetimin sorumluluğuna geçer yani bu durumlara ortak olunur. Yeni seçilmiş yönetim ve denetim kurulu üyelerimizi, böyle bir riske atamayız. Temiz bir geleceğin sağlanması için geçmiş ile hesaplaşmak ve ortaya çıkan tabloyu tüm ortaklarla paylaşmak birinci önceliğimizdir.

Şu an Yayla Caddesi inşaatımız devam etmektedir. Salgın hastalık ile ilgili toplumsal kısıtların ortadan kalkması ile yapacağımız olağanüstü Genel kurula kadar inşaatımızın tamamlanacağını öngörmekteyiz. Bu etabın dairelerine sahip olmak isteyen üyeler için gereken koordineyi sağlayıp, hukuki süreç içerisinde kura çekimi ve daire teslimlerini planlamaktayız.

Kıbrıs Caddesi etabı ile ilgili olarak inşaat ruhsatımız tamamlanmıştır ve gelecek hafta içinde ruhsat belediyeden imzadan çıkarak teslim alınacaktır. En kısa sürede yine aynı olağanüstü genel kurulda birlikte alacağımız kararlar ile ikinci etabın inşaatının devamını sağlayacağız.

Sosyal adaleti sağlamak amacıyla, ortaklarımız arasında ödemelerini yapmamış olanlar için üzülerek hukuki süreçleri başlatacağız ve ortaklıktan çıkarılacak üyelerin yerine yeni ortakların alınması ile ilgili kararları olağanüstü genel kurulumuzda sizlere sunacağız. Daha önce yönetim kurulunun Ziraat Katılım Bankası ile yapmış olduğu kredi anlaşması devam etmektedir. Ortaklarımızdan kredi kullanmak isteyenlerin şartları uyduğu taktirde Ziraat Katılım Bankasından uygun faiz oranları ile bu imkanları olacaktır.

Kredi kullanmaksızın borçlarını ödemek isteyen üyelerimizin 31 Mart 2020 itibariyle borç durumları çıkarılmıştır. Kredi kullanmak isteyen veya borç durumlarını öğrenmek isteyen ortaklarımız muhasebe@havaiskibriskoop.com adresine e-posta yolu ile başvurmaları gereklidir. Ödemelerin zamanında olması Kooperatifin ilerleyişi açısından önemlidir. Ayrıca bu e-posta adresinden mali konular hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sürece çok önemli bir katkısı olacağını düşündüğümüz için, mevcut Yönetim kurulu ve Denetim kurulunun dışında, gönüllü ortaklarımızın arasından seçilecek bir Temsilciler Meclisi oluşturmayı planlıyoruz. Bu meclisin vereceği öneriler, geliştireceği yaratıcı fikirler yönetim kurulumuzun kararlarında önemli bir rol oynayacaktır. Böylece ortaklar alınacak kararlara katılım sağlayıp yön verebileceklerdir. Bu uygulama sonuca ulaşmamızı hızlandırıp verimi arttıracaktır. Bu konuda gönüllü ortaklarımızın bize info@havaiskibriskoop.com adresinden ulaşmasını isteriz. Ayrıca mali konular dışındaki sorularınızı bu e-posta adresinden bizlere iletebilirsiniz.

Kooperatifimizin başlangıcından 15 Mart 2020 tarihine kadar geçen süreçteki icraatları, mali tablosu belirdikçe gerek internet sitemiz gerekse yine e-posta kanalıyla sizlerle paylaşılarak, bilgilendirme konusunda şeffaf bir yönetim sergilenecektir. Önümüzde zorlu bir süreç bulunmaktadır. Salgın hastalığın bir an evvel son bulması ve tüm ortaklarımızın sağlıkla evlerine kavuşmalarını temenni ederiz.

Hesap Adı: Sınırlı Sorumlu Havaiş Kıbrıs Caddesi Konut Yapı Kooperatifi
Banka Adı: Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. Dikilitaş Şubesi IBAN: TR54 0006 7010 0000 0051 0690 44
Banka Adı: Ziraat Katılım Bankası A.Ş. Eminönü Şubesi IBAN: TR86 0020 9000 0023 9277 0000 01

Saygılarımızla, 

Yönetim Kurulu

Yayla Caddesi Kat Planları

24th Pazartesi, 2018  |    |   Yayla Caddesi Kat Planları için yorumlar kapalı
Yayla Caddesi Kat Planları

Detaylı görüntülemek için lütfen üzerine tıklayın.

Son Talep Toplama Tarihi: 23.06.2017

16th Cuma, 2017  |    |   Son Talep Toplama Tarihi: 23.06.2017 için yorumlar kapalı

DEĞERLİ ÜYELERİMİZ;

KURULUŞUNA ÖNCÜLÜK ETTİĞİMİZ 2.KOOPERATİF OLAN S.S.HAVAİŞ KIBRIS CADDESİ KONUT YAPI KOOPERATİFİNE http://www.havaiskibriskoop.com GELEN YOĞUN TALEP NEDENİYLE HEDEFLENEN SAYIYA YAKLAŞILMIŞ BULUNULMAKTADIR. BU NEDENLE ÜYELİK KABULÜNE ÖNÜMÜZDEKİ CUMA GÜNÜ (23 HAZİRAN) ARA VERİLECEKTİR. ALINACAK ARSADA MÜSAİTLİK OLMASI HALİNDE İLAVE ÜYE KABUL ETME DURUMU TEKRAR DEĞERLENDİRİLECEKTİR.

PROJEMİZE GÖSTERDİĞİNİZ İLGİ VE GÜVENİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.

KOOPERATİFLE İLGİLİ DAHA FAZLA BİLGİ VE SORULARINIZ İÇİN:

info@havaiskibriskoop.com
0212 681 0390
Kooperatif: 0553 099 7994

9:00-10:00 Gisad Sendika Odası
10:30-11:30 Halkalı Binası Girişi Yapı Kredi ATM önü
12:00-13:00 Uçuş Eğitim Florya D Blok Yemekhane Katı
13:30 – 14:30 Eski Habom Binası
15:00 – 16:00 Kargo Binası – Gökhan: 0532 067 92 46
Genel Müdürlük – İnanç: 0532 526 98 90
Uçuş Sendika Odası – Batuhan
Eğitim Başkanlığı Yemekhane Önü – Muhammet: 0532 650 14 91
Metin: 0553 438 04 28

SAYGILARIMIZLA

S.S. Havaiş Kıbrıs Caddesi Konut Yapı Kooperatifi Kuruldu

5th Pazartesi, 2015  |    |   S.S. Havaiş Kıbrıs Caddesi Konut Yapı Kooperatifi Kuruldu için yorumlar kapalı
S.S. Havaiş Kıbrıs Caddesi Konut Yapı Kooperatifi Kuruldu

S.S. Havaiş Kıbrıs Caddesi Konut Yapı Kooperatifi kuruluşu 25 Nisan 2017 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayı ile gerçekleşmiştir. Hepimize hayırlı olsun.

Havaiş Sendikasının öncülüğünde kurulan S.S. Havaiş Konut Yapı Kooperatifi’ne oluşan yoğun talep ve hisselerin ciddi anlamda değer kazanmasından sonra Sendikaya gelen yeni kooperatif taleplerine cevap vermek maksadıyla yine Havaiş Sendikası öncülüğünde kurulan Kooperatifimizin amacı ilk kooperatif olan S.S. Havaiş Konut Yapı Kooperatifi gibi 3. havalimanı bölgesinde oluşacak konut ihtiyacına cevap vermektir. Bu kooperatifi kurarken bir önceki kooperatiften kazanılan tecrübeler de değerlendirilmiş olup en hızlı ve verimli bir şekilde kooperatifin nasıl işletilebileceği konusunda birçok düşünce geliştirilmiştir.

Bunlardan en önemlisi, Türkiye’deki konut yapı kooperatiflerinin en büyük sorunu, uygun imarlı arsa temin edilememesidir. Piyasadaki sorunlu birçok konut yapı kooperatifinin neredeyse tamamının on yıllar sürmesinin en büyük nedeni imarlı arsa alamamaları ve üyelerinde oluşan demoralizasyondur. Böyle olunca üyeler ortaklık ödemelerini yapmak istememekte veya hisselerini satıp kaçmayı tercih etmektedir. Yine bir diğer sıkıntı maliyet çalışmalarının ciddi bir şekilde yapılmamış olması nedeniyle üyelerden sürekli ilave para istenmesi ve inşaatın başlangıçta öngörülenin çok üzerinde rakamlara mal olmasıdır.

Bu kooperatifimizde önceliğimiz hızlı bir şekilde arsa alınması olacaktır. Bu kapsamda bölgede bulunan 4-5 büyük imarlı arsa sahibi ile iletişim kurulmuş ve bu görüşmeler devam etmektedir. Giriş ücretlerimiz de bölgede doğrudan arsa alabilecek şekilde kurgulanmıştır.

Hedefimiz hızlı bir şekilde mümkünse yaz sonuna kadar arsa konusunu netleştirmek ve yılbaşında inşaata başlamaktır. Bitiş hedefimiz ise inşaata başladıktan sonra 18 ay yani 2019 yılı içerisidir. Bu nedenle arsa maliyetini karşılayacak şekilde giriş ücreti yüksek tutulmuştur. Zira bir önceki kooperatifte olduğu gibi düşük giriş ücreti ve 2 yıl aidat biriktirerek arsa almak yerine derhal arsa alımı yapacak şekilde planlama yapılmıştır. Bu şekilde 2 yıl içerisinde inşaatı tamamlayıp daireleri teslim edebileceğimizi tahmin ediyoruz.

Bu projedeki diğer temel değişiklik farklı daire tiplerine yer verilecek olmasıdır. 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 olmak üzere 4 farklı tipte daire planlaması yapılacaktır. Bu dairelerin brüt büyüklükleri yaklaşık 80, 120, 160 ve 200 metrekare olarak hedeflenmiştir. 1+1 2 hisse, 2+1 3 hisse, 3+1 4 hisse ve 4+1 5 hisse olacaktır. Bir hissenin giriş ücreti 35.000 TL olarak planlanmış olup dörtte biri başvuru esnasında peşin geri kalanı 3 ay içerisinde ödenecektir. Ayrıca Haziran ayından başlamak üzere hisse başına 500 TL aidat alınacaktır.

Hepimize hayırlı olmasını diliyoruz.

Saygılarımızla,

S.S. Havaiş Kıbrıs Caddesi Konut Yapı Kooperatifi
Yönetim Kurulu